Loodus on meie kultuuripärandi alus ja kese. Oleme paljuski kaugenenud sellest oma alglättest, kuid seni veel Euroopa viimase metsarahvana sidet looduga hoidmas. Selle sideme püsima jäämine on meie rahvusliku olemuse aluseks.

Meie looduskoolitused ei ole pelgalt matkad – vaid mõtterännakud ajas ja ruumis. Nii väikestele, kui ka suurtele.

Meie koolitusi on tunnustatud ka Eestimaa turismitoodete ökoturismi kvaliteetmärgisega EHE (Ehtne ja huvitav Eesti).

 

Toome ära mõned näited meie enamtellitud looduskoolitustest:

 

VIIMAST PÄEVA VALLALINE
Enne abiellumist peab iga mees või naine tõestama, et ta on tõepoolest abiellumiseks valmis. Kui su sõber on abiellumas, siis on siin sulle üks meeldejäävamaid valikuvõimalusi.
Pane oma sõber proovile, kas ta on ikka tõesti valmis peret looma ja abieluks küps. Sõpruskonna saatel tuleb pahaaimamatu vallaline meiega metsa, kus seame tema teele ülesandeid, mille edukas täitmine tema peret peaks häda korral elus hoidma. Olgu selleks siis tule tegemine, soomülka ületamine, eksimise korral tee leidmine, kalapüük ilma õngeta, leivaküpsetus lõkkel või muud katsumused. Vajadusel saavad kõik sõbrad teda aidata ning ka ise tegevustes kaasa lüüa.
Sobiv rühma suurus on 10-20 inimest ja sobivaks kestuseks 8-20 tundi.

 

STRESSIST VABAKS
Oled tööandja ja sinu inimeste töövõime ja ind on langenud? Oled töötaja ja tunned, et stress teeb liiga? Oled märkamatult muutunud suhtluses rabedamaks, toimelt aeglasemaks ja olemises kinnisemaks? See on inimest hävitava pinge tulemus. Pinge kaasneb paratamatult tänase töö- ja elukiirusega ning viib sageli inimesed märkamatu läbipõlmeiseni. Meil on sulle lahendus, aitamaks oma inimeste töövõimet taastada.
“Stressist vabaks” on meie uus toode rühmadele. Selle käigus lülime osalejad kaheks päevaks täielikult välja igapäevasest teabest ning kohustustest, tuues nad tavasega vastanduvasee, loomulikku keskkonda. Täna on juba ka teaduslikult tõestatud, et pelgalt metsas viibimine alandab juba oluliselt stressi. Looduse kogemine, aeg iseenda ja ümbritseva jaoks, rõhuvaist kohustusist ning vastutusest eemaldumine, lõkkel valmistatud loomulik loodustoit, juhendajaga liikumine metsikus looduses, puhas õhk, piisav kehakoormus, elamussaun, lõkketuli tähevalgel ning enese suutlikkuse tajumine – need on vaid mõned märksõnad loomulikust viisist igapäevapinges kurnatud vaimu jõu taastamiseks.

 

METSAELU

Mõnekilomeetrine jalutuskäik viib meile omasesse ja loomulikku loodusesse. Jälgitakse looduse märke, aastaaja iseärasusi ning keskkonna eripärasid. Tegemist pole aga pelgalt jalutuskäigu ja metsavõlu nautimisega. Tee peal ootavad erinevad peatuspaigad, milledes saab õppida ja omandada uusi teadmisi lõkke tegemisest looduskäsitööni. Liikumisel õpitakse tundma taimi, millest käigult ka mõnusat metsateed keedetakse. Jalutuskäigult ei puudu ka võistlusmomendid.
Kestus: 2-4h

METSATALGUD

Talgutöö on iidse ühistegevuse pärand, mis säilinud veel vaid siin, Euroopa viimase põlisrahva – Läänemere-soomlaste juures.  Metsatalgu on vanal viisil korraldatud ühistöine metsapäev, kus kasutatakse tänaste tarkuste asemel põliseid, tänaste riistade asemel iidseid. Mootorsae võrdlusena saab kätt proovida kiini, langetuskirve, puusepakirve, lõhkumiskirve, vibusae, vukssae, kahemehesae, liimeistri, oherdi, puusepanoa, nikerdusnoa, lusikanoa, õõnespeitli jms vanade puutööriistadega. Piibupauside juurde kuulub ka podisev pada ja metsakohin.
Kestus: 4-6h

 

RABAKÕND

Kõrved, uue nimega rabad on meie iidseimini säilinud kooslused. Oma nõidusliku väljanägemisega nad vaid rõhutavad seda. Nõiduslikud tillukesed rabasaared, ujumislaukad, jää järgsed oosid, see onvaid osa meie arenguloost. Nii nähtavast, tajutavast kui kuuldavast vaimsusest saab teeline osa Rabavana vahendusel pea aastaringselt. Kas siis jalutades või räätsadel liikudes. Lisaks õpetus enesepäästest ning ohutust liikumisest rabas. Matk sisaldab loomulikku metsalise lõkke-einet, kus osalejad käed ise ka valgeks saavad teha. Lisaks ka muistsete räätsade valmistamise õpetus looduslikust ainesest.
Kestus: 4-6h

 

KÜLMSOO

Suusa- või räätsamatk talvises rabas pakub võimalust tutvuda talvise looduse mitmekesisuse ja külmavaikuse rahustava toimega. Matk on “Rabakõnni” talvine asendus üldjoontes. See sisaldab peamiselt sama, mis eelminegi kuid külma tõttu on tegevused lühendatud.  Lisaks õpetab Metsavana osalejatele talvise riietumise ja külma võitmise võtteid ning annab vajalikke teadmisi külmaga toime tulekuks.
Kestus: 2-4h

 

ISEENESEGA TOIMETULEK

Kaksteist aastatuhandet on metsas olek olnud meile loomulik. Ja me oleme alati seal iseenesega toime tulnud. Vaid viimane napp sajand on meist paljusid muutnud võõraks meie olemuskodule. Siin me õpetamegi kuidas nappide vahenditega, küti-korilase kombel tulla toime enese toitmise ja katmisega, sooja ja joogiga, ravi ja pesugaa.
Kestus: 6-40h

 

VÄGIROHUD

Vähese Euroopa rahvana on taimede vägi meile loomulik asi. Meile on loomulik, et rohupoodides on taimelett. Mujal, loomulikkusest taandunud rahvastele oleks see woodoo.  Me kõik oleme palavikuga vaarikavarre tõmmist joonud, köha ravinud põdrasamblikuga, põletiku vastu abi saanud kummelist. Kasvõi lapsepõlveski. Aga on see kõik? Kaugeltki mitte – loodus on täis vägagi väekaid ravimeid, mis vähjagi vastu toekad on. Neid me teile õpetamegi ning kõik soovijad saavad omatehtud segusid nii koha peal tõmmisena maitsta, kui ka taimepurudena kotikestes kaasa võtta.
Kestus: 2 h

On teada erinevate taimede vägi ja raviomadused. Need taimed kasvavad meie ümber ning on kättesaadavad kõigile. Taimetark tutvustab selles õpitoas erinevaid loodusest kergelt leitavaid looduslikke taimi, nende raviomadusi või toimet organismile ning keedab neist erinevaid joomaaegu, mida kõik ka maitsta saavad. Kõik osalejad teevad omale individuaalse ning hetke vajadusist lähtuva teetaimesegu, mille võtavad koolituselt kaasa väikese spetsiaalse pakikesega. See on siseruumes läbi viidav õpituba.
Kestus: 2 h, osalejaid kuni 10

 

POLAARRETK

See on üks meie eksklusiivsetest meeskonnatreeningutest, mille eesmärk on arendada jõuliselt meeskonna koostoime võimet ning lahendada raskeid meeskonnasiseseid juhtimis- ning koostööprobleeme. Eesmärgi saavutamiseks suuname tegevuse isoleeritud ja tsiviliseerimata inimtühja keskkonda Põhja-Jäämere lähistele tundrasse, kus osalejad peavad nappide vahenditega ebasõbralikus ja tühjas keskkonnas lahendama ette antud ülesanded ning tagama elementaarsed tingimused instruktorite juhendamisel. Olgu siis tegu loodusest toidu hankimise või hädapärase peavarju rajamisega.
Koolitus algab ja lõpeb väikeses polaarbaasis kus on tagatud soe ööbimine lavatsil ning kust ei puudu ka saun järve kaldal. Sobivad ajad koolituse läbiviimiseks on lumeminekujärgne aeg (juuni teine pool) või vahetult lume eelne aeg (september). Lumega ajal (soovitavalt aprilli lõpp) läbiviiduna on koolituse raskusaste kõrgem.
Koolitus kestab koos transpordiga toimumisalasse ja tagasi kuus ööpäeva.

 

LOODUSRING

See on üritus suuremale seltskonnale ning näide sellest kuidas siintoodud koolitusi kombineerida suuremaks ürituseks. Üldjuhul me kasutame kombineerimisel mitte paketipõhist vaid projektipõhist lähenemist.
Loodusringis saavad ringkoolitusena kokku METSAELU täis vanu teadmisi, METSATALGUD metsatöö ja riistaõpetusega, RÄIMEMAITSED erinevate lõkketoitudega ning RUUNIMAAGIA peremärgi meisterdamise ja salatarkustega.
Neljaks grupiks jagatud osalejad saavad osa kõikidest koolitustest, läbides need roteerivalt gruppidena.
Kestvus kokku umbes 4h