KOLLASSAARE SAUN PÕLES MAHA!

Uue sauna ehituse toetamiseks tee palun annetus siia selgitusega “Kollassaare saun”:

MTÜ Estlander,  EE692200221061908768

 

Kollassaare külastajaks registreerimine

Broneeri kuupäev(ad), millal soovid Kollassaarel olla (broneeritud kuupäevad on kalendris kollased) ning kohe, kui oleme broneeringu üle vaadanud saadame Teile kinnituse e-mailile. Kinnitatud kuupäevad on kalendris punased.

Kui sa näed, et sinu soovitud kuupäev on broneeritud, kuid soovid sellegipoolest just sel kuupäeval Kollassaarele minna, siis võta meiega ühendust – ehk saate broneerijaga kokkuleppele ja ruumi on veel teistelegi.

ENNE KOLLASSAARELE MINEKUT PALUN TUTVU KOLLASSAARE REEGLITEGA!

NB! Kui soovite kasutada Kollassaare matkakodu tulu teenivate eesmärkidega, siis palun võtke meiega ühendust rendi hinnas kokkuleppimiseks.
Matkajatele, looduhuvilistele ja kõigile mittetulunduslike ühiskondlike tegevuste läbiviimiseks on Kollassaare kasutamine muidugi ikka tasuta! 

Mõnusat matka!

KOLLASSAARE PERENAINE: Janne Loite +372 5647 8534 janneloite54@gmail.com

Kollassaare konto

Kõik siia tulnud toetused kasutatakse Kollassaarel erinevate tööde tegemiseks ja esemete soetamiseks.

Makse saaja: MTÜ Estlander
Konto: EE692200221061908768

 

Kollassaare reeglid

KÜLASTAMINE: Kui tahad siin isekeskis olla, siis palun registreeri end külastajaks. Kui sa seda miskipärast teinud pole või lihtsalt nõu tahad küsida, siis helista telefonil 55634030.
PUHTUS: Korista enese järgi ära õu ja ruumid, mida oled tarvitanud. Võid ka mujalt kraamida ja nt heina niita. Prügi ja taara, mis sa tekitad või ka leiad siit, vii kõik välja – siin ei käi prügiautot (prügikotid on riiulil). Asjad tee puhtaks ning pane need sinna kust sa nemad võtsid.
KASULIK KRAAM: Too siia seda, millest siin sageli puudus – lambiõli, wc-paber, saebensiin jms. Kui ei tea mida tuua, siis helista 55634030 ja küsi nõu. Ära jäta siia mõttetut sodi (mustad sokid, katkine kinnas, lõhkine vihmakuub jms) – neid “heategusid” pole siia vaja.
TOIDUAINED: Jah, see kirst seal nurgas on toidu tarbeks, kuid sinna passib vaid söök, mis säilib. Ära topi sinna leiba, juurikaid, jahuvorsti jms riknevat kaupa – see nakatab ka kuivroad hallituse ja muu pahaga. See pole prügikast kuhu jäägid jätta, mida ei viitsi kanda. Kuivained, konservid, pekk, kohv, viin jms on heasti säiliv ja kõigile matkajatele teretulnud.
VAHENDID: Siin on igasugu kraami tööde jaoks, mida sul teha vaja. Kahjuks neid sageli lõhutakse teadmatusest. Ära sina seda tee, helista ja küsi kui ei mõista ise tarvitada. Kirves on puude lõhkumiseks, saag nende lõikamiseks (iseärans, kui neid metsast lõkkesse tood), noad lõikumiseks, nõud toitumiseks, madratsid-tekid magamiseks, rõivad tarvitamiseks, rätid kuivatamiseks jne. Kui oloed midagi kasutanud, siis hoolda asi ära või pane enese järgi kuivama.
ÕLILAMBID: Ole hooliv ja ära jäta neid ööseks põlema – lambiõli on kallis! Lisaks kulutad nii ka tahte mida saada pole. Ära keera leeki liialt suureks – tahmad klaasi ära ja siis peame meie neid puhastama. Kui tahad suurt valgust, siis mine koju tagasi, siin pole sinu koht. Lampi kustutades ära uputa tahti lambi sisse vaid puhu leek ülemiste õhuavade kaudu ära. Maru sant on neid õngitseda lambi põhjast välja.
AHJUD: Kui kolle (paargu, saun või tuba) on tuhka täis, siis vii see lõkkeasemele ära. Üldse oleks kena kui sa peale tarvitamist kolde tühjaks teeks (tuhk kogub niisket ja hävitab kollet). Ja ära küta üle – ahi ei pea punane olema. Küll sa sooja ka lõppeks tuppa saad (muidu põled tükkis koldega sisse). Kui märkad kuskilt suitsu tulevat või valguskuma, anna kohe teada – see kolle on läbi ja võib sind majja sisse põletada.
SAUN: Kui sauna tahad kütta, siis helista 55634030 – saad teada kuidas seda õige kütta on (iga saun on oma hingega, nii ka see iidne siin). Siis ei kulu liiast puid, mida me vaevaga teile teinud oleme. Saunaust hoia kütmise ajal lahti (ka plagud avali), muidu põletad seinad ära. Sinna ära õlilampe vii – seal pole õhku neile. Selleks on kalmuküünlad, mis pane põrandale (muidu põletavad seina katki ja ei põle hästi ka). Leilivesi aja pajas (asub tagatoas) kuumaks paargu pliidil või lõkkel (muidu tapad kerise ja saad kiire sauna). Kui sa kõrvaltoast võetud vihta lõpuni ära ei tarvitanud, siis pane ta tagasi kuivama – me pole neid ju lõputult teinud. Ja esimene leil peab ikka olema õlle või kaljaga – muidu Haldjas vihastab ja saun põleb maha.
KÜTTEPUUD: Kui päris kuiva puud pole riidast palju võtta, siis küta niiskega pooleks – sooja saad ikka, aga jätad järgmistele ka kuiva. Kui oled lõpetnaud, siis tee tuppa ja paargusse korvitäis kuivemat valmis ja pane sinna juurde ka hakatuse pirrud ning kuiv toht. Saad neid oma siinolemise ajal kenasti kuuma pliidi peal ette kuivatada kui vaja. Aga lõkkepaika too puud küll metsast – riidasolev on suure vaevaga teile varutud ja seda on kuri lõkkesse ajada. Hooli meie raskest tööst.
ABIKÄSI: Kui sul on tahtmist seda erakordselt mõnusat ja haruldast kõikidele häädele metsalistele tasuta olemist paremaks muuta, siis selleks oleme loonud Kollassaare fondi, et siinsed rajatised ikka säiliks ja paremaks muutuks. Suurim abi, mis sa teha saad, on igakordse külastuse järel (või nõndasama) oma südame järele annetuse teha Kollassaare fondi. Kuivõrd täna käib siit aasta jooksul läbi kuni 2000 inimest, siis ei jaksa me ainuüksi ise seda kohta teie heaks enam pidada.[

Calendar is loading...
Powered by Booking Calendar
captcha

 

Kollassaare lugu

Kollassaare talukoht asub Lõuna Kõrvemaal Tammsaare mail ühel unustatud soosaarel. Ajalooline Hundipalu Tiidu tagakoht on vähesid soosaare-talusid piirkonnas, kus üldse midagi esialgsest elust säilinud – vana ait, kaev ja kelder. Siin kohas on arvatavalt elatud mäletamatutest aegadest saati – võib olla juba sest ajast, kui ümberkaudsed sood-rabad alles mandrijääst sulanud järved olid. Inimesed liikusid ohtude vahel oose mööda, sellest ka Ohusilla oosi nimi.
Enne ilmasõja-järgset punaterrorit kihas siinkandis alati vilgas elu. Ümbruskonna soosaartel asusid talud töökate inimestega, kes suhtlesid omavahel vilkalt, eraldatusest hoolimata. Kollassaare oli linakasvatustalu ning seetõttu ka võrdlemisi jõukal järjel.
Meie rahva vapper võitlus metsavendadena võõra terrori vastu tingis vastulöögina paljude eraldatud piirkondade hävitamise. Nii tühjendati ja hävitati ka siinmail mitmeid külasid, sadu eluasemeid. Kollassaare saatuseks oli aga vaikne hääbumine, kuna Vene vägede saabudes siin kedagi ei elanud.

Täna on Kollassaare MTÜ Estlanderi rahva hingekodu ning meie südameasjaks on hoida seda kohta korras ja avali kõikidele hoolivatele looduse-, pärandi- ja loomulikkuse nautijatele. Pea paari aastakümne vältel oleme kohta korrastanud ja paremaks muutnud. Kui inimpõlv lokkas taluõuel võsa, millest paistis vaid lagunev aidakatus, siis meie usinate vabatahtlike tööga on taluõu muutunud niidetavaks muruplatsiks, kerkinud on püstkoda-suitsusaun, köögikoda suure kivipliidiga, peldik, kooguga kaevurakked, varjualused matkaseltskondadele ja lõkkeplats. Vana ait, ehk Matkakodu ise on korrastatud, saanud katuse, küttekolde ja aknad. Toas on ka kõik eluks vajalik toiduvaru, ülilambid kütusega, vetsupaber, esmaabi-tarbed, toidu- ning keedunõud, saunavihad ja pesukraam, madratsid ja magamiskotid, tööriistad ja küttepuud ning isegi saunalinad. Siin on meil ​taastatud ​ka​ vana kelder ning temagi on saanud kaitsva katuse.Põlise õunaaia elule tagasi aitamise töö oli vaevaline ning puude elu säilitamiseks toimus mitmes astmes kuue aasta vältel. Nii kõik ehitustööd kui ka jooksvad hoolduskulud on kõik ühinguliikmete suu kõrvalt kogutud ning lahkete inimeste annetatud.
Sellest hoolimata on tööd siin küllaga igaks ajaks. Olgu siis küttepuude varumine, õue korrastamine, ruumide koristamine või hoopis suuremad tööd nagu maja aluspalkide vahetus, põrandate uuendamine, vahelagede ehitus ja soojustamine, korstna ning kütteseeame väljavahetamine, puukuuri ehitus, lõkke-varjualuse rajamine ja palju muud…​

Teeline, kui sa satud Kollassaarele, siis hooli aja jälgedest, ausate inimeste kestvast tööst ning iidse koha väärikusest. Hoia seda Hea Hingusega põlist kohta – selliseid on Õhtumaadel järjest vähem leida.