Ekströmi marss (alates aastast 2022 Hõimumarss) oli liikumisharjumust edendav sõjaajalugu tutvustav kogupere sündmus Lahemaal, mida korraldasime alates aastast 2015. See, alati jaanuari lõpus toimunud rahvamatk oli pühendatud Tartu Rahu aastapäevale ja Vabadussõjas osalenud rahvaste mälestuseks. Rahvamatk toimus talle nime andnud Soome-Rootsi ohvitseri Martin Ekströmi vabatahtlike soomlaste rügemendi lahinguteedel Vabadussõja suurpealetungil alates Valkla positsioonist kuni Hara lahe dessandipaigani.

Erinevate matkaradadega rahvaliku sündmuse sihtgrupp oli kõik liikuvat eluviisi pooldavad inimesed koolipingist pensionipõlveni. Kuna üritusel puudus võistlusmoment, siis olid võitjad kõik osalejad. Ekströmi marss kasvas hoolimata ametnike vastuseisust Euroopa suurimaks kodanikualgatusena korraldatavaks rahvamatkaks osalejatega kuni 3000 matkajat. Marsi patrooniks oli palju aastaid Soome Suursaatkonna pressiesindaja ja Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi.

Ekströmi marsi idee autor ja peakorraldaja Erki Vaikre: “Miks me seda teeme? Sest on tänamatult vähe meeles peetud neid sadu soomlasi, rootslasi ja taanlasi, kes kaugel oma kodust võitlesid Vabadussõjas meie iseseisvuse ja tänase heaolu eest.”

Legendaarse major Ekströmi kohta loe siit